Caleb Gallwitz

East Knox tailback Caleb Gallwitz scored four touchdowns in the Bulldogs' 41-0 win over Northmor on Friday, Oct. 4. The senior ran for 265 yards on 24 carries.

COLUMBUS – East Knox senior Caleb Gallwitz has been named Div. VI Central District Offensive Player of the Year for his efforts at running back this season.

Gallwitz ran for 2,253 yards and 41 touchdowns during the Bulldogs' undefeated regular season, and he tacked on 301 yards and three more scores during their first-round playoff win last week. Gallwitz has helped lead East Knox to its first 11-0 start in school history, as the Bulldogs will face Seneca East (10-1) on Friday night in the regional semifinals.

Gallwitz was one of 35 area players to receive all-district honors this season. The All-Central District high school football teams, selected by a district media panel, were released Wednesday night.

Players from East Knox (10), Mount Vernon (7), Centerburg (7), Danville (5), Highland (5) and Fredericktown (1) made all-district teams, which were broken down by division. Each school had at least one player earn first-team honors.

Here’s who made this year’s list:

    

DIVISION I

First-team offense

Quarterbacks: Demeatric Crenshaw (Pickerington Central) 6-2, 215, sr.; Spencer Hawkins (Olentangy Orange) 6-3, 205, sr.; Judah Holtzclaw (Westerville Central) 6- 6, 225, jr.

Running backs: Reed Hall (New Albany) 5-10, 165, sr.; Nick Mosley (Pickerington Central) 5-11, 205, jr.; Bryon Threats (Dublin Coffman) 5-10, 190, jr.; Travis Whittaker (Gahanna) 5-9, 189, sr.

Receivers: Chris Scott (Pickerington North) 6-2, 178, sr.; Shon Strickland (Reynoldsburg) 6-3, 205, sr.; Lorenzo Styles (Pickerington Central) 6-2, 185, jr.

Linemen: Jalen Bowens (Reynoldsburg) 6-2, 260, sr.; Jacob Curl (Hilliard Bradley) 6-0, 240, sr.; Te-Rah Edwards (Groveport) 6- 3, 295, sr.; Joe Huber (Dublin Jerome) 6-5, 235, sr.; Sean McRae (Upper Arlington) 6-6, 290, sr.; Nick Sands (Hilliard Davidson) 6-2, 220, sr.

Kicker: Casey Magyar (Dublin Coffman) 5-10, 165, jr.

    

First-team defense

Backs: Reece Dunham (Olentangy Orange) 6-0, 157, sr.; Rickey Hyatt, Jr (Westerville Central) 6-1, 185, sr.; Shea Keethler (Upper Arlington) 5-10, 172, jr.; Sheron Phipps (Thomas Worthington) 5-8, 165, jr.; Scott Sonnanstine (Dublin Jerome) 6-0, 183, sr.

Linebackers: Ben Cox (Olentangy Liberty) 5-11, 195, sr.; Ty Hamilton (Pickerington Central), 6-4, 250, sr.; Zeke Healy (Westerville Central) 5-10, 200, jr.; Zach Hill (Olentangy Orange) 6-2, 218, sr.; Connor Jones (Hilliard Darby) 6-2, 225, jr.; Dominic Nardone (Dublin Jerome) 6-0, 201, sr.; Dom Marasco (Pickerington Central) 5-9, 200, sr.; Curtis Young (Lancaster) 6-2, 210, sr.

Linemen: Ian Johnson (Marysville) 6-0, 210, sr.; Jasiyah Robinson (Groveport) 6-4, 225, sr.; Hammond Russell (Dublin Coffman) 6-4, 242, jr.; Jack Sawyer (Pickerington North) 6-5, 225, jr.; Kaden Tong (Olentangy Liberty) 6-1, 230, sr.

Punter: Austin Snyder (Groveport) 5-7, 150, jr.

    

Offensive player of the year: Demeatric Crenshaw (Pickerington Central)

Defensive player of the year: Zach Hill (Olentangy Orange)

Coach of the year: Bryan Schoonover (Groveport)

     

Second-team offense

Quarterbacks: Blake Eiland (Delaware) 5-10, 180, jr.; Ryan Miller (Dublin Jerome) 6-2, 185, jr.; A.J. Mirgon (Hilliard Bradley) 5-11, 180, sr.

Running backs: Adam Booth (Dublin Jerome) 5-10, 174, sr.; Chase Kilgore (Marysville) 6-0, 200, sr.; Mechi McCaulley (New Albany) 5-8, 150, jr.; Jashaun McGraw (Groveport) 5-10, 245, jr.

Receivers: James Dean (Reynoldsburg) 5-11, 185, sr.; Myles Williamson (Westerville Central) 5-10, 175, sr.

Tight end: Sam Wyne (Olentangy Orange) 6-4, 210, sr.

Linemen: Matt Belt (Marysville) 5-11, 220, sr.; Braedon Elwer (New Albany) 6-3, 230, jr.; JJ Johnson (Westerville Central) 6-4, 300, sr.; A’che Sanchez Baccus (Gahanna) 6-3, 298, sr.; Najib Talduker (Olentangy Orange) 6-3, 275, sr.; Tyus Thompson (Olentangy Liberty) 6-3, 285, sr.

Kicker: Sean Carrier (Hilliard Davidson) 5-11, 182, sr.

    

Second-team defense

Backs: Nick Dymek (Hilliard Davidson) 5-11, 175, sr.; Max Hamilton (Lancaster) 5- 10, 180, sr.; Brody Kidwell (New Albany) 6-1, 195, sr.; Anthony Lowe (Central Crossing) 5-10, 175, sr.; Jake Sherman (Newark) 5-11, 175, jr.; Drew Thornton (Olentangy Liberty) 5-6, 165, jr.

Linebackers: Brennan Albertini (Westerville North) 5-11, 205, jr.; Reese Dykstra (Thomas Worthington) 6-1, 205, jr.; Marco Landolfi (Upper Arlington) 5-10, 175, jr.; Sebastian Meehan (Delaware) 6-1, 205, sr.; OJ Morris (Dublin Coffman) 5-10, 200, jr.; Gabe Powers (Marysville) 6-4, 215, so.; Javontae Robinson (Pickerington North) 5-9, 190, sr.; Mason Weber (Gahanna) 5-11, 192, sr.

Linemen: Blayne Barnes (Hilliard Darby) 6-2, 215, jr. Aboubakare Dabo (Westland) 6-0, 285, sr.; Reuben Simiyu (Westerville North) 6-2, 220, jr.; Dylan Ysseldyke (Hilliard Bradley) 6-2, 230, sr.

Punter: Drew Bookman (Pickerington Central) 5-10, 170, sr.

     

Special mention

Emmanuel Anthony (Groveport); Jack Behre (Olentangy Orange); Courtland Bullard (Reynoldsburg); Maquire Davis (Dublin Coffman); Ben Flees (Olentangy Liberty); Cocy Goff (Reynoldsburg); Patrick Gurd (New Albany); Peterson Iresne (Westland); Tayshaun Mayfield (Hilliard Bradley); Tanner Pope (Pickerington North); Geno Sekura (Hilliard Darby); Keaton Snyder (Pickerington Central); Dylan Stevens (Olentangy Liberty);Wyatt Stoddard (Pickerington North); Luke Swaney (Westerville Central); Will Thomas (Gahanna); Jalil Underdown (Groveport); Daniel Warnsman (Dublin Coffman); Bradley Weaver (Hilliard Darby); Nick Wheeler (Groveport); Jameel Williamson (Dublin Coffman); Colton Wolfe (Dublin Coffman).

Honorable mention

Cam Barcus (Olentangy Liberty); Matthew Barrett (Olentangy Liberty); Cam Beatty (Thomas Worthington); Alex Briggs (Hilliard Darby); Jahi Broussard-Nash (Delaware); Myles Carter (Reynoldsburg); Mikah Coleman (Reynoldsburg); Cam Curry (Hilliard Davidson); Trei Dansby (Newark); Breyon Eddings (Reynoldsburg); Luke Erwin (Hilliard Bradley); Jack Flowers (Upper Arlington); Vince Francescone (Westerville Central); Colby Goodwin (Marysville); Joey Guagenti (Olentangy Orange); Will Jados (Westerville Central); Garrett Junk (Upper Arlington); Paul Keppenhofer (Hilliard Davidson); Zach Komlosi (Hilliard Bradley); Tim Marshall (New Albany); Conor Mathews (Dublin Coffman); David Metzler (Hilliard Bradley); Logan Moore (Westerville Central); Cam Morris (Gahanna); Skyler Mouser (Groveport); Jacob Nally (Dublin Jerome); Alex Ritchie (Thomas Worthington); Trent Rivers (Central Crossing); Josh Sanders (Pickerington North); Nick Sayles (Dublin Coffman); Chris Schweisthal (Upper Arlington); Dylan Seiler (Delaware); Ethan Simpson (Dublin Coffman); Darrell Smoot (Groveport); Blake Stevens (Grove City); Jack Stultz (Hilliard Darby); Kris Thornton (Hilliard Davidson); Jake Vanchieri (Olentangy Orange); Lawson Vaughn (Pickerington North); Garner Wallace (Pickerington Central); Jon Weir (Hilliard Davidson); Braden Weimer (Westerville Central); Michael Whatley (Reynoldsburg); Jaden Woods (Newark); Joey Woolard (Grove City).

     

DIVISION II

First-team offense

Quarterbacks: Nikai Cameron (Whitehall) 6-2, 195, sr.; Trent Maddox (Olentangy) 6-2, 175, sr.

Running backs: Stephan Byrd (Canal Winchester) 6-0, 190, so.; Luke Eversole (St. Charles); Wyatt Gregory (Mount Vernon) 5-8, 180, sr.; Michael Mansaray (Westerville South) 5-9, 190, sr.; Quintell Quinn (DeSales) 6-1, 185, jr.

Receivers: Rashaun Broomfield (Whetstone) 6-1, 195, sr.; Jake Coleman (Olentangy) 6-5, 180, sr.; Christian Gordon (Whitehall) 5-8, 145, sr.

Tight end: Kaveon Ross (Walnut Ridge) 6-5, 220, sr.

Linemen: Yousef Alcahal (Dublin Scioto) 6-3, 275, sr.; Lucas Breniser (Teays Valley) 6-4, 300, sr.; Jamarius Dinkins (Walnut Ridge) 6-6, 251, jr.; Noah Dursik (Olentangy Berlin) 6-3, 260, sr.; Austin Kerr (Mount Vernon) 6-1, 280, sr.; Patrick Peterson (Westerville South) 6-4, 265, sr.; Cole Potts (DeSales) 6-2, 290, sr. Kicker: Jacob Lewis (Olentangy Berlin) 6-4, 220, sr.

     

First-team defense

Backs: Aaron Clark (Walnut Ridge) 5-10, 165, sr.; Owen Faulkner (DeSales) 5-11, 170, sr.; Pete Hrelec (Dublin Scioto) 5-11, 160, sr.; Qian Magwood (Walnut Ridge) 6-0, 175, sr.; Ryan Tiell (Mount Vernon) 5-11, 170, sr.; Tyler Toledo (Canal Winchester) 5-9, 170, sr.; Riely Weiss (Teays Valley) 6-1, 155, sr.

Linebackers: Eman Alfred (Westerville South) 5-11, 180, sr.; Tony Calovini (Watkins Memorial) 5-11, 225, sr.; Mitchell Grubb (Olentangy) 6-0, 205, sr.; Jake Hill (Olentangy Berlin) 6-4, 220, sr.; Marshawn Mankins (Walnut Ridge) 6-3, 185, sr.; Mitch Myers (Marion Harding) 6-1, 225, sr.; Blaine Riley (Canal Winchester) 6-0, 218, jr.; Melvin Tinsley (Whitehall) 5-10, 170, sr.

Linemen: Hunter Allen (Canal Winchester) 6-5, 220, sr.; Connor Carretta (St. Charles) 6-2, 265, sr.; Deron Pulliam (Dublin Scioto) 5-10, 190, sr.

Punter: Mitchell Tomasek (Worthington Kilbourne) 6-3, 180, jr.

     

Offensive player of the year: Michael Mansaray (Westerville South)

Defensive player of the year: Marshawn Mankins (Walnut Ridge)

Coach of the year: Mark Nori (Olentangy Berlin)

     

Second-team offense

Quarterbacks: Jagger Barnett (Big Walnut) 6-3, 185, jr.; Jack Beeler (Canal Winchester) 6-1, 177, sr.; Reno Godfrey (DeSales) 6-1, 195, sr.; Tristan McDanel (Teays Valley) 6-0, 200, sr.; Jacob Moeller (Olentangy Berlin) 6-4, 210, sr.; Chad Ray (Dublin Scioto) 6-3, 195, sr.

Running backs: TalonDre Barker (Franklin Heights) 5-10, 170, sr.; Javarus Leach (Walnut Ridge) 5-9, 200, sr.

Receivers: Kalil Branham (Northland) 6-1, 190, sr.; Kevin Carter (Licking Heights) 6-2, 155, sr.; Xavier Lopes (Dublin Scioto) 6-3, 170, jr.; Jace Middleton (Olentangy) 6-4, 195, jr.

Linemen: Napierre Braddy (Marion Harding) 6-0, 250, so.; Stephuan Ellis (Whitehall) 6-0, 260, sr.; Frank Sciarroni (DeSales) 6-0, 235, sr.; Michael Wilson (Canal Winchester) 5-10, 263, sr.; Toby Wilson (Olentangy) 6-2, 270, sr.

Kickers: Avery Musick (Canal Winchester) 6-1, 175, sr.; Declan Farrell (Dublin Scioto) 5-9, 130, sr.

     

Second-team defense

Backs: DeAndre Ayers (Marion Harding) 5-9, 175, sr.; Logan Beckwith (Canal Winchester) 6-0, 170, sr.; Jordan Johnson (DeSales) 6-1, 180, jr.; Ray McDonald (Franklin Heights) 6-3, 180, sr.; Sihlas Padmore (Walnut Ridge) 5-10, 175, sr.

Linebackers: Jerrell Harrison (Walnut Ridge) 6-2, 180, sr.; Christian Harvey (Watkins Memorial) 6-2, 210, sr.; Max Lenz (Big Walnut) 6-0, 240, sr.; Jake Llaneza (Westerville South) 6-1, 190, sr.; Trevor Scott (Olentangy Berlin) 5-10, 200, sr.; Will Small (Mount Vernon) 6-4, 205, sr.; Antonio Tucker (Walnut Ridge) 6-2, 210, sr.; Gage Weiler (Teays Valley) 6-1, 205, sr.

Linemen: Jacquavion Braddy (Marion Harding) 5-10, 215, jr.; Jacob Keslar (Worthington Kilbourne) 6-0, 200, sr.; Cam O’Neal (St. Charles) 6-4, 225, sr.; Lucas Ronk (Big Walnut) 6-2, 220, sr.

    

Special mention

Juvaun Blackshear (Whitehall); Zion Bowling (Teays Valley); Trevor Carver (Canal Winchester); Jordan Crump (Canal Winchester); Ethan Hand (Olentangy); Manny Herraiz (Worthington Kilbourne); Alex Hurd (Whetstone); Zach Kershner (Olentangy) 5-8, 170, sr.; Johnny Spinner (Olentangy Berlin); Howard Thornton (Walnut Ridge); Mason Washington (DeSales); LaVon Williams (Whitehall).

Honorable mention

Brandon Armstrong (Westerville South); Rasi Bailey (Northland); Thomas Berry (St. Charles); Jeffery Beverly (Franklin Heights); Cameron Booth (Teays Valley); Triston Bowens (Mount Vernon); Billy Cain (DeSales); Joren Clem (Whetstone); Ryan Coletta (Big Walnut); Tyler Crotinger (Big Walnut); Jesse DeVore (Westerville South); Carter Haase (Worthington Kilbourne); Donovan Hardin (Dublin Scioto); Josiah Ellis (Northland); Zack Falor (Whetstone); Ishaman Ford (Northland); Caleb Gossett (Olentangy); Easton Groom (Mount Vernon); Corey Hill (Olentangy Berlin); Parker Hill (Watkins Memorial); Quintin Humphries (Big Walnut); Ethan Laslo (Mount Vernon); Mario McRae (Walnut Ridge); Hayden Olcutt (Olentangy); James Miller (Walnut Ridge); Justin Rader (Olentangy Berlin); Michael Stuckman (Teays Valley); Tobias Thomas (Dublin Scioto); Jason Velazquez (DeSales); Bobby Watt (Franklin Heights); Aaron Ziomek (Watkins Memorial).

     

DIVISION III

First-team offense

Quarterbacks: Miles Fleming (Hartley) 6-0, 180, sr.; Jacob Hoying (Watterson) 6-1, 180, jr.; J.T. Keith (Jonathan Alder) 5-10, 170, jr.; Ronmel Robinson (South) 6-0, 210, jr.

Running backs: Luchene Davis (Centennial) 5-8, 165, sr.; Jalan January (Hartley) 5-10, 190, sr.; Garret Proxmire (Jonathan Alder) 5-11, 185, jr.; Jalin Sample (Independence) 5-10, 177, so.; Caleb Sollars (London) 5-9, 215, sr.

Receivers: Jackson Izzard (Jonathan Alder) 6-2, 175, jr.; Zach Walsh (Granville) 5-10, 155, sr.

Tight end: Davis Boone (Watterson) 6-2, 225, jr.

Linemen: Seth Arrowood (Centennial) 6-1, 250, sr.; Richard Gieb (London) 6-5, 270, sr.; Connor Morgan (Jonathan Alder) 6-3, 270, sr.; Jake Skelly (Hartley) 6-4, 260, jr.; Dre Stevens (Hamilton Township) 6-4, 258, sr.; Joe Welsh (Granville) 6-2, 205, sr.

Kicker: Dylan Moore (Jonathan Alder) 5-10, 185, jr.

    

First-team defense

Backs: Andy Anthony (Buckeye Valley) 6-0, 160, so.; Bo Buttermore (Granville) 5-8, 170, sr.; Cameron Long (Eastmoor Academy) 5-10, 152, sr.; Noah McClintock (London) 5-10, 175, sr.; Syquee Womack (Centennial) 5-11, 190, jr.

Linebackers: Kiron Anderson (Hartley) 5-10, 220, sr.; DaHan Franks (Eastmoor Academy) 5-10, 160, sr.; Cooper Graham (River Valley) 6-3, 215, jr.; Mason Sawyer (Hartley) 6-1, 210, sr.; Alhaji Sidibe (Beechcroft) 6-1, 230, sr.; Jayvian Stephens (London) 6-0, 220, sr.

Linemen: Mason Graney (Watterson) 6-4, 230, sr.; Ed Reely (Buckeye Valley) 6-3, 255, sr.; Michael Robinson (Bexley) 6-2, 227, sr.

Punter: Gilbert Ansu (Eastmoor Academy) 5-9, 160, sr.

    

Offensive player of the year: J.T. Keith (Jonathan Alder)

Defensive player of the year: Mason Sawyer (Hartley)

Coach of the year: Donte Goosby (Centennial)

    

Second-team offense

Quarterbacks: Jaylen Gilbert (Centennial) 6-3, 195, jr.; Damariyea Williams (Independence) 6-2, 170, sr.

Running backs: Daivion Greene-Tucker (South) 5-9, 177, sr.; Diante Latham (Beechcroft) 5-9, 162, so.

Receivers: Andrew Bettendorf (Watterson) 5-11, 185, jr.; KeShawn Bonner (Granville) 5-10, 163, jr.; Jacob Fenik (Jonathan Alder) 5-10, 180, sr.; Dominic Varrasso (Granville) 5-10, 155, sr.; Ra’Quan Williams-McGee (Independence) 5-10, 175, jr.

Linemen: Blake Caldwell (Jonathan Alder) 6-2, 260, sr.; Treston Clayborn (Independence) 6-2, 265, sr.; Dion Drake (Hartley) 6-3, 265, sr.; Thaddeus Huffman (London) 6-0, 260, sr.; Timmy McGuire (River Valley) 6-2, 235, sr.; Tony Souvanhly (South) 5-10, 225, so.

Kicker: Jonah Fortkamp (Watterson) 5-10, 180, sr.

    

Second-team defense

Backs: George Dunor (Hartley) 6-1, 185, sr.; Angelo Evans (Hartley) 5-10, 175, sr.; Sam Intihar (Watterson) 5-11, 165, jr.; Cade Keaton (Jonathan Alder) 6-0, 180, sr.; Deshan Peart (Hamilton Township) 6-2, 165, sr.; Coriawn Wade (South) 5-8, 165, sr.; Davon Wooden (Beechcroft) 6-0, 190, sr.

Linebackers: Malcolm Denny (Hamilton Township) 6-3, 232, jr.; Brayden Blain (Jonathan Alder) 6-0, 200, sr.; Carter Brock (Granville) 6-1, 186, so.; C.J. Dean (Centennial) 6-1, 187, jr.; Chase Maynard (Jonathan Alder) 6-0, 185, so.

Linemen: Kenyon Davis (Hartley) 6-0, 230, sr.; Justin Grimes (Centennial) 6-4, 210, jr. Carson Klingel (River Valley) 6-2, 215, jr.

Punter: Isaiah Jones (London) 6-1, 200, so.

    

Special/honorable mention

Dejwar Ali (Centennial); Muhammad Ali-Kobo (Beechcroft); Andre Ash (Buckeye Valley); Tommy Bair (Watterson); Drew Begin (Jonathan Alder); Seth Best (London); Josiah Beverly (Hamilton Township); Vontez Brice (Independence); DJ Butler (Beechcroft); Doak Buttermore (Granville); Kameron Cocherl (River Valley); Chris Conner (Buckeye Valley); Adiel Cruz (Independence); Kelvin Gilliam (Centennial); Tyreek Gunnell (Centennial); De’Marj’eon Harris (Beechcroft); Sumo Kesselly (Hartley); Mitch Kunar (Granville); Kevin Motely (Centennial); Shawn Munnerlyn (Independence); Marcellis Parker (Hartley); Marquise Scott (Centennial); Logan Shafley (Jonathan Alder); Daniel Tooson (Hartley); Kevin Wade (River Valley); Davon Wooden (Beechcroft).

      

DIVISION IV

First-team offense

Quarterbacks: Logan Bragg (Licking Valley) 6-0, 185, sr.; Otto Kuhns (Bloom- Carroll) 6-3, 195, sr.; Jeramiah Tucker (Marion-Franklin) 5-9, 180, sr.; Connor Vierstra (Lakewood) 6-4, 205, sr.

Running backs: Mitchell Ford (Licking Valley) 6-1, 195, sr.; Xavier Puryear (Heath) 6-1, 185, jr.; Deo Samuel Pierre (East) 5-10, 185, sr.; Jack Weaver (Highland) 6-2, 190, sr.

Receivers: Ethan Adams (Utica) 5-7, 140, sr.; Carson Conley (Licking Valley) 6-2, 185, sr.; Justin Hartman (Heath) 5-9, 165, sr.; Evan Willet (Bloom-Carroll) 5-7, 165, sr. Linemen: Jeremy Bravard (Licking Valley) 6-2, 290, sr.; Robbie Duncan (Bloom-Carroll) 6-5, 230, sr.; Caden Marinacci (Heath) 6-2, 265, jr.; Breon Scruggs (Marion-Franklin) 6-2, 275, sr.

Kicker: Cameron Shirkey (Bloom-Carroll) 5-10, 175, sr.

     

First-team defense

Backs: Hayden Hile (Licking Valley) 6-0, 155, sr.; Jesse Johnson (Marion-Franklin) 6-0, 178, sr.; Austin Morrow (Heath) 5-10, 165, sr.

Linebackers: Dane Hogue (Heath) 6-0, 190, jr.; Noah Hopkins (Licking Valley) 6-1, 175, sr.; Wyatt Hornsby (Highland) 5-11, 185, jr.; Trent Salters (Marion-Franklin) 5-11, 235, sr.; Hobie Scarberry (Bloom-Carroll) 5-10, 195, jr.

Linemen: Dylan Dodson (Licking Valley) 5-7, 180, jr.; Luke Ferrell (Bloom-Carroll) 6-2, 190, so.; Damion Fugate (Bloom-Carroll) 5-11, 185, sr.; Cortez Hatem (Heath) 6-0, 245, sr.; Quanaire Tatum (Marion-Franklin) 6-3, 254, jr.

     

Offensive player of the year: Mitchell Ford (Licking Valley)

Defensive player of the year: Jesse Johnson (Marion-Franklin)

Coach of the year: Randy Baughman (Licking Valley)

    

Special/honorable mention

Leviticus Brown (Marion-Franklin); Connor Buxton (Licking Valley); Eli Coppess (Bloom-Carroll); Clayton Cummons (Utica); Cam Cutrone (Highland); Josh Evans (Bloom-Carroll); Turner Harmond (Highland); Brier Harris (Utica); Taylen James (Marion-Franklin); Cedric Norvett (East); Tanner Parsons (Utica); Hunter Postelwaite (Heath); Josh Reid (Highland); Connor Roesink (Lakewood); Noah Sniadach (Lakewood); Mason Stevens (Licking Valley); Colt Vierstra (Lakewood).

      

DIVISION V

First-team offense

Quarterbacks: Tyler Buescher (West Jefferson) 5-11, 150, so.; Peyton Madison (Amanda-Clearcreek) 5-11, 175, sr.; Austin Shaffer (Pleasant) 5-10, 185, jr.; Jarrett Vallery (Madison Plains) 6-1, 185, sr.

Running backs: Patrick Blubaugh (Pleasant) 5-9, 180, sr.; Jack Foley (Ready) 5-7, 165, sr.; Gabe Jones (West Jefferson) 5-11, 170, sr.; Trevor Moran (North Union) 6-0, 205, jr.; Wes Myers (Johnstown) 5-8, 165, jr.

Receivers: Ryan Ernst (Madison Plains) 5-10, 170, jr.; Alex Joachim (Pleasant) 6-2, 170, sr.; Carter Warstler (Columbus Academy) 6-0, 165, sr.

Linemen: Josh Baum (Ready) 6-0, 250, sr.; Anthony Buckley (Amanda-Clearcreek) 6-4, 240, jr.; Shane Bumgarner (West Jefferson) 6-3, 295, sr.; Ethan Enders (Pleasant) 6-3, 315, jr.; Cory Hart (West Jefferson) 6-2, 295, sr.; Matt Holbrook (Madison Plains) 6-1, 255, sr.; Philip Soderberg (Columbus Academy) 6-3, 290, sr.; Wyatt Walton (Johnstown) 6-4, 310, sr.

Kicker: Sam Massick (Columbus Academy) 5-10, 160, sr.

    

First-team defense

Backs: Paulie Bryant (Madison Plains) 6-2, 175, jr.; Trevyn Feasel (North Union) 5-10, 175, jr.; Jayse Miller (Amanda-Clearcreek) 6-1, 180, sr.; Tyler Oberle (West Jefferson) 5-10, 155, jr.

Linebackers: Jesse Connell (Amanda-Clearcreek) 6-4, 200, sr.; Jaxson Harrah (North Union) 6-1, 210, sr.; Quintin Lott (Amanda-Clearcreek) 6-0, 200, jr.; Luke Schlagheck (Johnstown) 5-10, 160, sr.; CJ Smith (Pleasant) 5-10, 175, sr.

Linemen: Stew Davis (Johnstown) 6-4, 230, sr.; Ethan Hill (Madison Plains) 6-1, 245, sr.; Jake Lusk (Johnstown) 6-4, 230, jr.; Gvynn Mendenhall (Columbus Academy) 6-3, 215, so.; Jordan Riebel (Pleasant) 6-3, 210, sr.

Punter: Cole Workman (Johnstown) 5-11, 155, sr.

     

Offensive player of the year: Patrick Blubaugh (Pleasant) and Gabe Jones (West Jefferson)

Defensive player of the year: Jesse Connell (Amanda-Clearcreek)

Coach of the year: Shawn Buescher (West Jefferson)

     

Special/honorable mention

Aiden Aiello (Ready); Brock Banker (Amanda-Clearcreek); Max Brown (Columbus Academy); Cale Chase (Pleasant); Oumar Dia (Ready); Austin Ety (Liberty Union); Josh Hahn (West Jefferson); Brady Hess (Columbus Academy); Seth Hoffman (Amanda-Clearcreek); Tyrese Hudson (Ready); Lonnie Lawhorn (Liberty Union); Cole Matthews (Ready); Robert Mills (Columbus Academy); Hunter Nickell (Johnstown); Darius Parham (Ready); Isaiah Radcliff (North Union); Braxton Reed (Pleasant); Brenton Robertson (West Jefferson); Donovan Simpson (Columbus Academy); Chris Snider (Pleasant); Lane Stevens (Amanda-Clearcreek); Jon Stevenson (West Jefferson); Parker Wright (Madison Plains).

    

DIVISION VI

First-team offense

Quarterbacks: Lucas Hartings (Worthington Christian) 6-4, 180, sr.; Kadden Lester (East Knox) 6-2, 185, sr.; Hunter Mariotti (Northmor) 6-3, 190, sr.

Running backs: Darreion Davis (Grandview) 6-0, 195, sr.; Caleb Gallwitz (East Knox) 6-0, 195, sr.; Donnell Marshall (Centerburg) 5-11, 160, jr.; Dylon Parmon (Northridge) 5-9, 175, sr.

Receivers: Luke Lachey (Grandview) 6-6, 225, sr.; DJ Moore (Worthington Christian) 6-3, 190, so.; Gavin Ramos (Northmor) 5-7, 140, sr.; Gage Steinmetz (East Knox) 6-0, 180, sr.

Linemen: Hayden Hankinson (Centerburg) 6-4, 225, sr.; Luke Grosscup (East Knox) 5-10, 180, sr.; Caleb Harper (Worthington Christian) 6-5, 220, sr.; Brandon Planey (Northmor) 6-1, 235, sr.; Sam Rengert (Fairbanks) 6-7, 310, sr.

Kicker: Cade Ziegler (Fairbanks) 6-3, 155, so.

     

First-team defense

Backs: Owen Blanton (Mount Gilead) 5-10, 165, sr.; Terry Fearn (Fredericktown) 6-0, 185, sr.; Charlie James (Grandview) 5-10, 170, sr.; Gatlin Luke (Fairbanks) 5-9, 155, sr.; Logan Randolph (Northmor) 6-0, 150, sr.; Jaiden Reynolds (Worthington Christian) 5-10, 170, so.

Linebackers: Braden Anderson (Worthington Christian) 6-0, 180, jr.; Evan Backensto (Elgin) 6-3, 215, sr.; Dawson David (East Knox) 6-1, 205, sr.; Braylon Green (Fairbanks) 6-3, 190, jr.; Wyatt Reeder (Northmor) 5-10, 160, sr.; Jake Reese (Northridge) 6-0, 215, sr.; Riordin Stauffer (Fairbanks) 6-2, 210, so.

Linemen: Joey Bertani (Grandview) 6-3, 215, sr.; Nick McAvoy (Cardington) 6-0, 250, sr.; Blake Miller (Northmor) 6-5, 220, sr.

Punter: Cade Leach (East Knox) 6-0, 185, sr.

      

Offensive player of the year: Caleb Gallwitz (East Knox)

Defensive player of the year: Blake Miller (Northmor)

Coach of the year: Jeff Hartings (Worthington Christian)

      

Special/honorable mention

Trey Brininger (Cardington); Hunter Brookover (Northmor); Amauri Collins (KIPP Columbus); Glenn Cribbs (Grandview); Kiano Forbes (KIPP Columbus); Trey Good (Fairbanks); Jack Gregory (Centerburg); Ellis Grizenko (Centerburg); Tylond Harris (KIPP Columbus); Zach Hoheisel (Worthington Christian); Tyler Johnson (Centerburg); Braden Kannady (East Knox); Trey Kendrick (Centerburg); Dakota Key (Fairbanks); Shane Knepp (East Knox); Dayvone Lowe (KIPP Columbus); Weston Melick (East Knox); JD Miller (Northridge); Joel Minton (Elgin); Nate Rogers (Mount Gilead); Treyton Slone (East Knox); Alex Sterneker (Grandview); Hayden Sutton (Centerburg); Braxton Wilhelm (Fairbanks).

     

DIVISION VII

First-team offense

Quarterbacks: Matt Carlisle (Newark Catholic) 6-3, 193, sr.; Sam Leach (Ridgedale) 6-0, 178, sr.; Kaden Starcher (Fisher Catholic) 6-0, 190, sr.

Running backs: Javon Eggert (Harvest Prep) 5-7, 175, sr.; Trey Fabrocini (Fisher Catholic) 6-0, 230, sr.; Landon Godenschwager (Berne Union) 5-9, 155, sr.; Jaylen Jennings (Harvest Prep) 5-9, 170, so.; Christian Lautenschleger (Grove City Christian) 5-8, 180, jr.

Receivers: Adam Beard (Ridgedale) 6-0, 215, jr.; Slater Evans (Newark Catholic) 5-6, 130, sr.; Langdon Johnson (Danville) 5-11, 185, sr.

Linemen: Christian Gaul (Fisher Catholic) 6-2, 265, sr.; Tyler Householder (Berne Union) 6-3, 240, sr.; Emmanuel Mullens (Harvest Prep) 6-5, 260, jr.; Nate Williams (Newark Catholic) 6- 5, 300, sr.; Tyler Wilson (Danville) 6-0, 200, sr.

     

First-team defense

Backs: RaShaun Goines (Harvest Prep) 5-8, 175, jr.; Caden McColly (Fisher Catholic) 5-9, 175, sr.; Reggie Pace (Columbus Crusaders) 5-8, 165, sr.

Linebackers: Joe Gallagher (Grove City Christian) 5-11, 190, sr.; Phillip Gibson- Perry (Harvest Prep) 6-0, 200, jr.; Drew Hess (Newark Catholic) 6-2, 180, jr.; Deion Parker (Danville) 5-7, 170, so.; Connor Swartz (Fisher Catholic) 6-1, 205, sr.; Payton Young (Fairfield Christian) 5-10, 205, sr.

Linemen: Koen Gronbach (Berne Union) 6-0, 185, sr.; Khelin Jackson (Harvest Prep) 5-6, 215, sr.; Elijah Rogers (Harvest Prep) 6-1, 240, sr.

Punter: Clayton Lust (Ridgedale) 5-9, 150, sr.

      

Offensive player of the year: Matt Carlisle (Newark Catholic) and Trey Fabrocini (Fisher Catholic)

Defensive player of the year: Phillip Gibson-Perry (Harvest Prep)

Coach of the year: Ryan Aiello (Newark Catholic)

     

Special/honorable mention

Garrett Baker (Grove City Christian); Josiah Bever (Grove City Christian); Trystyn Bivens (Ridgedale); DeSean Bonte (Harvest Prep); Noah Burroughs (Berne Union); Esco Davis (Harvest Prep); Jason Harmon (Berne Union); Derek Hawk (Newark Catholic); Alex Holt (Danville); Carson Kellenbarger (Berne Union); Zi’Year Parson (Fairfield Christian); Sam Rauch (Fairfield Christian); Brent Reed (Danville); Justin Starkey (Fisher Catholic); Joseph Temple (Harvest Prep).

Note: Only one team was selected in Divisions IV, V, VI and VII due to low numbers of teams.

Be a member. Power our sports coverage.

Sports reporters need great teammates, and that's you. If local high school sports reporting is important to you, purchase a Source membership for as low as $4.99 per month. You'll be the MVP of our sports department.