Nick Cunningham

Fredericktown's Nick Cunningham (31) guards East Knox's Anthony Gilmore during the first half of Friday's Knox-Morrow Athletic Conference game at Fredericktown. The Freddies won, 56-36.

COLUMBUS – Three Knox County boys were among the honorees selected to the Division III and IV All-Ohio basketball teams on Tuesday.

Fredericktown's Nick Cunningham was an honorable-mention pick in Division III, while Dylan James, of Danville and Centerburg's Carter Jones, Centerburg each made honorable mention in Division IV.

Dylan James

Danville's Dylan James (23) shoots over East Knox's Cody Cockrell during Friday's Knox-Morrow Athletic Conference game. The Blue Devils won, 56-41.

The squads were chosen by a statewide media panel through the Ohio Prep Sportswriters Association.

On Wednesday, the Division I and II All-Ohio teams will be announced. The Ohio Mr. Basketball Award will be announced Thursday morning. More about the Ohio Prep Sportswriters Association can be found at this link.

Carter Jones

Centerburg sophomore Carter Jones shoots over two Northside Christian defenders in the third quarter of Tuesday night's first round tournament game. Jones finished with 28 points, including 22 in the first half.

DIVISION III

PLAYER OF THE YEAR: Christopher Anthony, Canal Winchester Harvest Prep

COACH OF THE YEAR: Joe Frank, Archbold

FIRST TEAM

Christopher Anthony, Canal Winchester Harvest Prep, 6-0, jr., 25.0; Dallas Patrick, Columbus Wellington, 6-1, sr., 25.0; Jayson Woodrich, Beachwood, 6-5, sr., 26.7; Mark Wise, Cincinnati Deer Park, 6-4, jr., 18.0; Tyler Stephens, Leavittsburg LaBrae, 6-6, sr., 19.9; Griffin Doseck, Anna, 6-5, sr., 15.0; Owen Hiegel, Ottawa-Glandorf, 5-11, sr., 19.7; E.J. Farmer, Cleveland Heights Lutheran East, 6-4, soph., 22.5; Davis Black, Byesville Meadowbrook, 6-5, sr., 16.5; Tanner Holden, Wheelersburg, 6-6, sr., 27.0.

SECOND TEAM

Lukas Swartz, Mogadore, 5-11, jr., 21.9; DJ Moore, Worthington Christian, 6-3, fr., 18.8; Calijaha'won Davis, Columbus Africentric, 6-1, jr., 17.4; Alex Dotson, Cincinnati Purcell-Marian, 6-4, sr., 13.3; Jacob Plantz, Genoa, 6-3, sr., 21.6; Luke Powell, Barnesville,6-1, jr., 30.0; Jordan Burton, Oregon Cardinal Stritch,5-10, sr., 15.0; Charlie Large, Ironton, 6-0, sr., 19.5; Quinn Hiles, Creston Norwayne, 6-2, sr., 15.7; Trevon Ellis, Dayton Stivers, 6-3, jr., 13.0.

THIRD TEAM

Hayden Kanicki, Ashtabula Edgewood, 6-3, sr., 18.0; Jarred Logan, Elyria Catholic, 6-6, sr., 15.5; Jacob Gudorf, Brookville, 6-3, sr., 15.2; Joey Holifield, Cardinal Stritch, 6-2, jr., 14.3; Erik Miller, Sugarcreek Garaway, 6-3, sr., 11.9; Brian Collier, Columbus Grandview Heights, 5-10, jr., 17.6; Cal Kildow, Belmont Union Local, 5-8, sr., 20.5; Brayden Sipple, Blanchester, 6-4, soph., 26.2; Austin Wiemken, Archbold, 6-4, sr., 15.8; Mason Darby, Oak Hill, 6-4, sr., 16.0; Kaden Mellott, West Salem Northwestern, 6-4, jr., 18.0; Derek Reber, Apple Creek Waynedale, 6-4, sr., 15.0; Brandon Rush, Warrensville Heights, 6-3, sr., 20.0.

SPECIAL MENTION

Owen Hazelbaker, Johnstown; Ramelle Arnold, Warrensville Heights; Nehemiah Benson, Cleveland Heights Lutheran East; Deandre Pugh, Martins Ferry; Dante Tucci, Magnolia Sandy Valley; Isaac Schmitz, Richmond Edison; Mila Square, Youngstown Valley Christ; Mason Jakacki, Mantua Crestwood; Joe Abramovich, Warren Champion; Caleb Francis, Atwater Waterloo; Chance Wells, Wooster Triway; Michael Miller, Beaver Eastern; Weston Baer, Pomeroy Meigs; Elijah McCloskey, Chillicothe Huntington; J.K. Kearns, Albany Alexander; Lane Brewster, Latham Western; Alex Blanton, Piketon; Grant Whisman, Middletown Madison; Josh Crall, Bucyrus Wynford; Luke Denecker, Bluffton.

HONORABLE MENTION

Seann McGill, Kirtland; Aaron Anderson, Ashtabula Edgewood; Austin Roberts, Andover Pymatuning Valley; Dion Hardy, Cleveland Martin Luther King; Edward Wright III, Elyria Catholic; Sam Jerman, Ashtabula Edgewood; Jimmie Mitchell, Beachwood.

Jordan Zupko, Mineral Ridge; Dylan Johnson, Canton Central Catholic; Angelo Milini, Canton Central Catholic; Scott Steger, Rootstown; Kyle Coffman, Mogadore; Chris Brooks, Canfield South Range; Benton Tennant, Leavittsburg LaBrae; Zach Geiser, Apple Creek Waynedale; J.J. Cline, West Salem Northwestern; Logan Domer, Orrville;

Zach Fout, Frankfort Adena; Ethan Wilson, Ironton; Austin Webb, South Point; Eli Archer, Chesapeake; Matt Mondlak, Proctorville Fairland; Clayton Thomas, Proctorville Fairland; Matthew Fraulini, Portsmouth; J.J. Truitt, Wheelersburg; Evan Leist, Beaver Eastern; Marcus Hamilton, Sardinia Eastern Brown; Elijah Young, Seaman North Adams; Bowan Tomlin, West Union; Chase Hammond, Oak Hill;

Ethan Roden, Sugarcreek Garaway; Koleten Smith, West Lafayette Ridgewood; Jeremy Salvo, Zoarville Tuscarawas Valley; Keegan Offenberger, Magnolia Sandy Valley; Gavin Williams, Coshocton; Zach Grafton, Old Washington Buckeye Trail; Peyton Neff, Byesville Meadowbrook; Nic Hart, Beverly Fort Frye;

Cross Hackathorne, Milford Center Fairbanks; Hunter Antritt, Baltimore Liberty Union; Ben Casey, West Jefferson; Nick Cunningham, Fredericktown; Nick Kimmel, Marion Pleasant; Luke Lachey, Columbus Grandview Heights; Dorrian Moultrie, Gahanna Columbus Academy; Will Riffle, Amanda-Clearcreek;

Willie Bowman, West Alexandria Twin Valley South; AJ Garrett, Cincinnati Purcell Marian; Steven Gentry Jr., Cincinnati Deer Park; Brice Hill, Cincinnati Seven Hills; Kendal James, Tipp City Bethel; Brandon Ross, Cincinnati Reading; Michael Stammen, Versailles;

Hayden Stone, Carey; Cooper Parrott, Willard; Karson Howell, New London; Karson Howell, New London; Luke Rowlinson, Collins Western Reserve; Marcus Bruns; Jeron Williams, Archbold; Mason Loeffler, Metamora Evergreen; Andrew Bench, Genoa.

DIVISION IV

COACH OF THE YEAR: Mark Schlabach, Berlin Hiland

PLAYER OF THE YEAR: Zeb Jackson, Toledo Maumee Valley Country Day

FIRST TEAM

Trey Brooks, Elyria Open Door Christian, 6-4, sr., 17.1; Zach Rasile, McDonald, 6-0, jr., 36.0; Gage Elza, Bristolville Bristol, 6-0, sr., 26.2; Aaron Music, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-3, sr., 17.0; Zeb Jackson, Maumee Valley Country Day, 6-3, jr., 24.5; Nate Bruns, Maria Stein Marion Local, 6-6, sr.; Ethan Conley, Franklin Monroe, 6-4, sr., 27.3; Justin Sweeney, Lisbon David Anderson, 6-0, sr., 21.0; Curtis Houston, Richmond Heights, 6-3, sr., 12.8; Javin Etzler, Convoy Crestview, 6-7, sr., 14.2; Ben Hershberger, Plain City Shekinah Christian, 5-11, sr., 19.6; Ricky Adams, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, sr., 14.5.

SECOND TEAM

Russ Young, Waterford, 6-3, sr., 13.9; Kendall Hochstetler, Berlin Hiland, 6-1, sr., 15.9; Aiden Miller, Kinsman Badger, 6-3, sr., 21.4; T.J. Chapman, Willoughby Andrews Osborne, sr., 23.3; Simon Blair, South Central, 5-10, jr.; Logan Niswander, Lucas, 6-2, jr., 20.1; Adonis Davis, Springfield Emmanuel Christian, 6-4, sr., 15.0; Sabien Doolittle, Springfield Catholic Central, 6-4, sr., 15.0.

THIRD TEAM

Nate Karaffa, Toronto, 6-1, sr., 19.6; ; Matt Hvisdak, Lowellville, 5-10, sr., 17.1; Parker Thiel, Hicksville, Zach Hayman, Sycamore Mohawk, 5-11, sr., 21.8; Chase Glock, Stryker, 6-6, sr., 16.0; Jared Bublinec, Elyria Open Door Christian, 6-5, sr., 16.7; Matt Applegate, Zanesville Rosecrans, 6-3, sr., 11.4; Kelly Hendershot, Shadyside, 6-2, jr., 18.8; Brayden Weber, Glouster Trimble, 6-0, jr., 17.2; Josh Thorbahn, Ottoville, 6-5, soph., 18.3; Brody Bowman, Lima Temple Christian, 5-10, sr., 29.5.

SPECIAL MENTION

Gbolahan Adio, Richmond Heights; Jacob Artman, Ashtabula St. John; Boone Jones, Sarahsville Shenandoah; Logan Brookover, New Matamoras Frontier; Clark Jennings, Caldwell; Gabe Lanzer, Sebring McKinley; Drew Clark, New Middletown Springfield; Bert Jones, Windham; Jalen Wenger, Dalton; Shiloah Blevins, South Webster; Jack Leith, Willow Wood Symmes Valley; Gage Sampson, Franklin Furnace Green; Kyle Sexton, New Boston Glenwood; Weston Browning, Peebles; Hunter Muir, Ansonia; Trent Platfoot, Jackson Center; Erik Uszynski, Xenia Legacy Christian; Kaden Warner, Cincinnati James Gamble Montessori; Eliot Cummings, Toledo Ottawa Hills; Levi Gazarek, North Baltimore; Jacob Adams, Plymouth; Jared Wurst, Delphos St. John's; Gavin Feichtner, North Robinson Colonel Crawford; Jared Breece, Pandora-Gilboa; Nathan Roesch, Sandusky St. Mary's; Jarod Schulze, Minster; Caden Niekamp, St. Henry.

HONORABLE MENTION

Mario Puletti, Newbury; John Castrilla, Ashtabula St. John; Anthony Maxie, Richmond Heights; Miles Hunt, Elyria Open Door Christian; Nassiem Salem, Cuyahoga Heights; Brandon Coleman, Columbia Station Columbia; Adam Ross, Columbia Station Columbia;

Payton Triplett, Lake Center Christian; Isaac Troyer, Kidron Central Christian; Connor Stuart, Rittman; Joey Knopp, East Canton; Joey Clark, Sebring McKinley; Shane Eynon, New Middletown Springfield; Matt Church, Bristolville Bristol; Tyler Roscoe, Vienna Mathews;

Cory Borders, Coal Grove Dawson-Bryant; Zach Roach, Ironton St. Joseph; Braxton Hardy, Crown City South Gallia; Garrett Barringer, Reedsville Eastern; Blake Guffey, Glouster Trimble; Colby Bartley, Corning Miller; Tanner Kimbler, Franklin Furnace Green; Will Shope, Sciotovillle East; Sam Buddelmeyer, Leesburg Fairfield; Hunter Ruckel, Mowrystown Whiteoak;

Christian Duniver, Sarahsville Shenandoah; Nickolai Wickham, Sarahsville Shenandoah; Andy Miller, Berlin Hiland; Mitch Neidenthal, Strasburg-Franklin; Mike Neidenthal, Strasburg-Franklin; Trillion West, Toronto; Dakota Phillips, Beallsville;

Ashton Bigler, Morral Ridgedale; Delavontae Jackson, Liberty Christian; Dylan James, Danville; Carter Jones, Centerburg; Chase McCartney, Sugar Grove Berne Union; Bryson Vogel, Lancaster Fisher Catholic; Thomas Benvie, Granville Christian; Joel Headings, Plain City Shekinah Christian; Heath Jeffries, Newark Catholic; Caleb Logan, Genoa Christian; Levi Ross, Madison Christian; Daniel Turner, Lancaster Fisher Catholic; Brock Unger, Sugar Grove Berne Union;

Charlie Bertemes, South Charleston Southeastern; Nick Brandewie, Fort Loramie; Trey Dunn, Springfield Catholic Central; Daniel Kearns, Russia; Michael McCants, Cincinnati James Gamble Montessori; Aidan Reichert, Jackson Center; Logan Woods, Fairfield Cincinnati Christian.